Adam Olmak

Bir kere “Adam” kelimesi ilk insana verilen bir addır. Yani Tanrı insanı yarattıktan sonra ona “Adam” ismini vermiştirar(Yar 5:2). Türkçede Adem olarak bilinen ilk insanın ismi aslında ibranicede “Adam” olarak geçmektedir. Kelime manasıyse insan veya insanlık anlamına gelir. İbranice Arapça gibi kelimeler eril ve dişil olarak ayrılır. Adam erildir. Dişil ise toprak anlamına gelen “Adama” kelimesidir. Malum Tanrı insanı topraktan yaratmıştır.

Bunun yanısıra Kutsal Kitap Tanrı insanı kendi suretinden yarattığını anlatır(Yar 1:27). Bu evrende Tanrı’nın benzeyişinde yarattılmış tek bir varlık o da Adamdır. Kendi suretinde yarattığı sebebiyse yaratılmış doğaya, hayvanlara egemen olmaları ve yönetmelerir(Yar 1:28), ikincisi kendisiyle kişisel paydaşlığı kurabilmeleri içindir.

Özetle Adam olmak:

Birincisi, Adam Tanrı’nın kopyası olarak O’nun benzeyişinde yaratılmış tek varlıktır. Tanrı’nın bazı kişiliğini ve niteliklerini taşır. Örneği yaratıcılık, sevgi, adalet, doğruluk, ahlak, erdem, kutsallık, ilişki kurmak vs. bunlar Tanrı’nın benzeyişinde yaratıldığımızı gösterir.

İkincisi, Adam Tanrı’nın vekili olarak bu dünyayı yöneten, denetleyen ve egemen olan tek varlıktır. İnsanın Tanrı’dan aldığı vazife ise Tanrı’nın yarattığı bu dünyayı idare etmekti.

Üçüncüsü, Adam, topraktan yaratıldığını kendi ismiyle hep hatırlayan tek varlıktır. Adam bir nevi dünyayı idare eden Tanrı’yı temsil eder. Fakat aynı zamanda kendisi de diğer hayvanlar gibi yaratıldığını unutmamalıydı.

Tanrı bizleri Adam olarak yarattı. Bu evrende Tanrı’ya benzer yaratılan tek bir varlığız. Yani Tanrıya benzer tek bir varlık insandır. Dolayısıyla insan benzeri de yoktur. Bu nedenle Tanrı cinayeti yasaklamıştı. Çünkü insanTanrı’nın suretinden yaratılmıştır. Bu kadar değerliyiz. Değerli olan bizler için geride kalan gerçek Adamlığı idrak etmemiz ve bunu geri kazanmamızdır.

Adam olmak ne güzeldir.

Ne mutlu Adam olana!

Ne mutlu Adam olarak yaratılan insana!

Sayın ziyaretçimiz,

Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Biz nacizane, Tanrı sözü ışığında öğrendiklerimizi paylaşıyoruz. Tabi sizin de sorularınız, merak ettikleriniz olabilir. Lütfen bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Sizinle tanışmak ve sohbet etmek bizim için büyük mutluluktur.

Aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz. İletişim sayfamızda iletişim bilgilerimizi de bulabilirsiniz. Toplantımız her Pazar saat 14:00’de başlıyor.